W Pracowni Opr. Książki i Czerpania Papieru

        Dnia 14 marca 2006 r odbyła się wycieczka do Pracowni Historycznych Technik Oprawy Książki z Elementami Drukarstwa i Czerpania Papieru. Wycieczka została zorganizowana w ramach Roku Języka Polskiego. Na niezwykłe zajęcia poszliśmy z panią Madzią i z panem Radkiem.
         W Pracowni oglądaliśmy ciekawe i historyczne narzędzia i urządzenia do wykonywania książek. W czasie zajęć sami wykonywaliśmy papier czerpany. Bardzo mi się to podobało. Poznaliśmy historię rozwiju papieru i technik pisania.
        Wrażenia z wycieczki są bardzo fajne i ciekawe. Całą klasą podziękowaliśmy panu za bardzo ciekawe zajęcia. Jak wróciliśmy do szkoły to od pani Madzi dostaliśmy papier, który sami wykonywaliśmy. (Dominika Białkowska klasa Ia Gimnazjum)


         Do Pracowni Historycznych Technik Oprawy Książki z Elementami Drukarstwa i Czerpania Papieru jechaliśmy prawie przez całą Łódź tramwajem linii nr 8. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy skąd pochodzi papier i jak on powstaje. Poznaliśmy historię chińskiego Cesarza.
         Razem z koleżankami i kolegami przy pomocy pana, który opowiadał nam ciekawe rzeczy, samodzielnie wykonywaliśmy papier czerpany. Po przerwie pan pokazał nam niezwykłe maszyny i narzędzia do wykonywania książek. Wytłumaczył nam ich działanie. Obejrzeliśmy również drewniane i ołowiane czcionki, których w dawnych czasach używano. Mieliśmy także możliwość zobaczyć na czym kiedyś pisano. Pan pokazał na między innymi drewniane tabliczki pokryte woskiem. Dowiedzieliśmy się co oznacza powiedzenie "czytać od deski do desk". Oglądaliśmy księgę, która ma 400 lat i ma 980 stron. Księga jest oprawiona w skórę i zamykana na ozdobną klamrę.Wycieczka bardzo mi się podobała. (Laura Ulańska klasa Ia Gimnazjum)

 

powrót