Powrót na stronę szkoły

MENU
 

 

 

 

 

 

 

Ważne święta i wydarzenia

 
MIKOŁAJKI - 6 grudnia
POCZĄTEK ZIMY - 22 grudnia
WIGILIA - 24 grudnia
BOŻE NARODZENIE - 25 grudnia

SYLWESTER - 31 grudnia
KARNAWAŁ - początek 6 stcznia
DZIEŃ BABCI I DZIADKA -
21 i 22 stycznia
Mikołajki obchodzimy 6 grudnia. Tego dnia prezenty przynosi nam św. Mikołaj. Zwyczaj ten nie jest obchodzony w całym kraju. Niektórzy czekają na przyjście św. Mikołaja do Wigilii. W Małopolsce podarki pod choinkę przynosi Aniołek lub Gwiazdka. W Wielkopolsce zaś dzieci otrzymują prezenty od Gwiazdora wyglądem przypominającego św. Mikołaja.

To uroczysta kolacja, do której zasiadamy 24 grudnia, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Najpierw dzielimy się z najbliższymi opłatkiem i składamy sobie życzenia. Na stole ustawiamy jedno nakrycie więcej, a pod obrus wkładamy sianko - symbol żłobka. Tego dnia spożywamy postne potrawy z kapusty, grzybów, ryb i suszonych owoców, Według tradycji, potraw powinno być 12 na pamiątkę 12 Apostołów i 12 miesięcy w roku. Po wieczerzy otwieramy prezenty spod choinki.

25 grunia obchodzimy rocznicę narodzin Pana Jezusa. W religii chrześcijańskiej jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Dzień ten spędzamy z rodziną, ciesząc się z narodzenia Pańskiego. 
Sylwester to bal organizowany w wieczór ostatniego dnia roku, często trwający do rana dnia następnego.. O północy wszyscy uczestnicy balu żegnają stary, a witają Nowy Rok. Towarzyszą temu sztuczne ognie, wzajemne życzenia, szampan i wielka radość.

Karnawał od włoskiego słowa carnevale, czyli mięsożerstwo, to czas radosnych zabaw trwających od Trzech Króli do środy popielcowej, to przede wszystkim eleganckie bale, potańcówki lub prywatki urządzane w domu oraz kuligi organizowane na łonie natury. Odwiecznym zmartwieniem wszystkich organizatorek takich biesiad jest ułożenie menu, a szczególnie przygotowanie smacznych słodkich wypieków, poczynając od tradtcyjnych faworków, kończącna oryginalnych ciastach, tortach, deserach oraz koktajlach.